Hizmet İlkeleri

ADK İNSAN KAYNAKLARININ HİZMET İLKELERİ

1. ADK İnsan Kaynakları, tüm hizmet süreçlerinde evrensel insan haklarına ve ülkemizdeki yasalara uygun faaliyet göstermektedir. 

2. ADK İnsan Kaynakları, her müşterisini şirket ortağı olarak görmektedir. Temel hizmet anlayışımız; standartlaşmış hizmet pazarlanması yapmak yerine, müşteri ihtiyaçlarına bire bir çözüm üreten hizmet dizaynları yaratmaktır. 

3. ADK İnsan Kaynakları, müşteri şikayetlerini kalite standartlarını belirlemede en önemli bilgi olarak değerlendirmektedir. 

4. ADK İnsan Kaynaklarında, her hizmetin bir uzmanlık işi olduğuna inanılmaktadır. Bu yüzden her hizmetimiz konusunda uzman personelimizin sorumluluğundadır. 

5. ADK İnsan Kaynaklarında, her ürün ve hizmet için " rakiplerimizden farklı ne yapıyoruz?" sorusunun en az 1 cevabı vardır. Bu cevap mutlaka müşteri odaklı hizmet anlayışının bir sonucudur. 

6. ADK İnsan Kaynakları, gerek işgören, gerekse işveren tüm müşterilerine karşı "bilginin gizliliği" ilkesine göre hareket etmektedir. 

7. ADK İnsan Kaynakları, aynı sektörde faaliyet gösterdiği tüm rakipleri ile genel kabul görmüş etik değerler içinde rekabet eder ve sektörümüzün gelişmesine yönelik her türlü işbirliği teklifine açıktır.